Всесвітній день поезії


 

Що це за день?

  Поезія є не просто частиною загальносвітової культури, а й одним з геніальних досягнень людства. Особлива енергетика поезії здатна вести за собою, надихати та об’єднувати. Всього кілька поетичних рядків дивним чином можуть передати романтичні почуття та філософські роздуми, радість життя та біль втрат. І байдуже, якою мовою написані талановиті вірші — почуття й емоції, які вони висловлюють, не знають кордонів. З метою пропагування мистецтва поезії серед населення, підтримки мовного різноманіття за допомогою віршів та сприяння дрібним видавництвам ЮНЕСКО встановила Всесвітній день поезії (World Poetry Day), який відзначається щорічно 21 березня.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день поезії?

  Коли люди почали складати поетичні твори, точно невідомо, але зрозуміло, що в тій чи іншій формі поезія існує багато тисячоліть. Найдавнішим документальним підтвердженням  цього є записаний клинописом на глиняних табличках «Епос про Гільгамеша». Створено його в Давній Месопотамії, приблизно в XVIII – XVII столітті до нашої ери.

  Іншими прикладами найдавнішої поезії є епічні поеми Індії — «Махабхарата» та «Рамаяна». Обидва твори є справжніми енциклопедіями індійської культури, філософії, релігії та звичаїв.

  Давньогрецький поет Гомер прославив себе поемами «Іліада» та «Одіссея».В поетичній культурі античної Греції існувало більше тридцяти поетичних жанрів — оди, байки, лірика та інші.

  В Римі одним з найвидатніших поетів був Вергілій, «Енеїда» якого вважається національним епосом Давнього Риму.

  Важливою віхою в історії поезії стали сонети. Традиційно сонети писали п’ятистопним ямбом, а найвідомішими їх авторами вважають Петрарку та Шекспіра.

Поезія України

  В Україні був поширений особливий національний поетичний жанр — думи, тобто епічні та ліричні поеми, які речитативом виконувалися під акомпанемент бандури чи кобзи.

  Але справжнім духовним лідером для українців став Тарас Шевченко. Народжений в кріпацтві, він мав видатний художній та поетичний таланти, а за революційний настрій своїх віршів пережив десятирічне заслання.  Попри коротке життя, український геній залишив багато видатних поем, балад, повістей та збірку «Кобзар». Шевченко є поетом всесвітнього масштабу .

В кінці XIX – на початку XX століття виникли нові поетичні течії — символізм, футуризм, акмеїзм, імажинізм. Представниками цих течій є відомі поети — французи Рембо, Верлен, Бодлер. Україна в цей час збагачується творами класиків національної поезії — Івана Франка та Лесі Українки.

 Перша половина XX століття подарувала Україні творчість Максима Рильського, Павла Тичини, Володимира Сосюри, Андрія Малишка. 

 1960-ті роки отримали назву «епохи шістдесятників» — молодих натхненних людей, зокрема, поетів, які вкладали в свої вірші передову громадянську та національну позицію. Творчість поетів-українців тієї доби — Василя Стуса, Василя Симоненка, Дмитра Павличка, Ліни Костенко багато в чому залишається актуальною і зараз.

 Сучасна українська поезія, заснована на вікових традиціях, водночас стала більш глобалізованою. Серед найвідоміших сучасних українських поетів —  Сергій Жадан, Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Андрій Любка. 

З найдавніших часів і донині поезія залишається  живим видом мистецтва, який постійно розвивається, але суть її залишається незмінною — прагненням до відтворення найглибших та найважливіших людських почуттів. 

  • Всесвітній день поезії в історії
  • 850 до н. е.
    Приблизно в цей період Гомером були написані поеми «Іліада» та «Одіссея».
  • 1595
    Вільям Шекспір написав трагедію «Ромео і Джульєтта».
  • 1840
    Видано збірку віршів Тараса Шевченка «Кобзар».
  • 1999
    В Парижі, на 30-й сесії ЮНЕСКО, було проголошено про встановлення

 




  Поезія — це майже окрема мова, дуже чуттєва й мелодійна. Вона завжди коректна, і навіть найгрубіша тема, висловлена у віршах, стає демократичною та лояльною. Після читання талановитих віршів  неможливими здаються хамство чи лайка, хочеться спілкуватися з людьми на більш делікатному рівні. 

До Всесвітнього дня поезії в Дальницькому будинку культури діти різного віку продемонстрували своі знання в поєзії . Вони читали та декламували вірші видатних українських поетів: Лесі Українки, Тараса Шевченка. 
                                                                                 
     

Садок вишневий коло хати

Тарас Шевченко


  Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.

Сім’я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дaє.

Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх;
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тілько дівчата
Та соловейко не затих.






Мені однаково, чи буду...

 Тарас Шевченко


Мені однаково, чи буду
Я жить в Україні, чи ні.
Чи хто згадає, чи забуде
Мене в снігу на чужині —
Однаковісінько мені.
В неволі виріс між чужими,
І, неоплаканий своїми,
В неволі, плачучи, умру,
І все з собою заберу —
Малого сліду не покину
На нашій славній Україні,
На нашій — не своїй землі.
I не пом'яне батько з сином,
Не скаже синові: — Молись.
Молися, сину: за Вкраїну
Його замучили колись. —
Мені однаково, чи буде
Той син молитися, чи ні...
Та не однаково мені,
Як Україну злії люди
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденую, збудять...
Ох, не однаково мені.



ВИШЕНЬКИ

Леся Українка 


Поблискують черешеньки 
В листі зелененькім, 
Черешеньки ваблять очі 
Діточкам маленьким.

 
Дівчаточко й хлоп'яточко 
Під деревцем скачуть, 
Простягають рученята 
Та мало не плачуть:

 
Раді б вишню з'їсти, 
Та високо лізти, 
Ой раді б зірвати, 
Та годі дістати! 


«Ой вишеньки-черешеньки, 
Червонії, спілі, 
Чого ж бо ви так високо 
Виросли на гіллі!» 


«Ой того ми так високо 
Виросли на гіллі,— 
Якби зросли низесенько, 
Чи то ж би доспіли?» 
















Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

«Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я

Три роки від початку повномасштабної агресивної війни