Безбар’єрність: Що варто знати про безбар’єрність?

 


 Чимало років безбар’єрність асоціювалася у багатьох людей лише з подоланням фізичних перешкод – облаштуванням пандусів і підіймачів. Насправді ж це поняття ширше і стосується, без перебільшення, кожного.

 Так, більшість щоденних дій для людини з інвалідністю – це важке випробування, яке найчастіше доводиться проходити самостійно. Кожен крок супроводжується бар’єрами: у під’їзді – сходинки, в автобусі – незручні посадкові майданчики. Ситуації, коли людина з інвалідністю не може влаштуватися на роботу через упередження роботодавця – це проблема бар’єрів, вирішення яких є обов’язком держави перед її громадянами. Але й інших бар’єрів довкола нас, на жаль, також багато. Це й коли літня людина змушена простоювати у чергах в громадських установах, й коли жителі віддалених сіл не можуть оплатити комунальні послуги зі смартфона, й коли випускник університету не може працевлаштуватися на першу роботу, й коли молода мати не може вийти з декрету, адже немає місць у дитсадках. Таких прикладів – безліч.

 Сьогодні ж, завдяки ініціативі першої леді України Олени Зеленської, прийняття Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні об’єднало представників органів влади, експертного середовища та громадянського суспільства. Цей стратегічний документ визначив нові стандарти доступності та інклюзії, імплементуючи їх у державну політику.

Для кращого розуміння, що таке безбар’єрність, варто знати такі терміни:

Суспільна та громадянська безбар’єрність, яка передбачає забезпечення рівних можливостей участі всіх людей та суспільних груп у житті громад та держави;


Освітня безбар’єрність  створення рівних можливостей та вільного доступу до освіти, включаючи освіту протягом життя;


Економічна безбар’єрність – забезпечення умов та можливостей для працевлаштування, заняття підприємництвом молоді, жінок, літніх людей, людей з інвалідністю тощо;

Фізична безбар’єрність – створення середовища, в якому громадські споруди та публічні місця, транспорт і послуги є фізично доступними для всіх суспільних груп;

Цифрова безбар’єрність – забезпечення доступу до інформації, комунікації, публічних та інших послуг онлайн для всіх суспільних груп, включаючи літніх людей, людей з інвалідністю, людей, які проживають у сільській місцевості та ін.

Інформаційна безбар’єрність – умови, за яких люди, незалежно від їх функціональних порушень чи комунікативних можливостей, мають доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, що враховують їх потреби та можливості;

  1. Інформація від суб’єктів владних повноважень, із судового, виборчого процесу, процесу референдуму, є доступною для кожного.
  2. Кожен має рівний доступ до інформації, яку транслюють телерадіоорганізації, та яка необхідна для культурного життя, дозвілля, відпочинку й заняття спортом.
  3. Інформація, необхідна для задоволення щоденних потреб громадян, є доступною й актуальною.
  4. Під час отримання публічних послуг громадяни мають вільний доступ до інформації та належні засоби комунікації.
 21 грудня 2021 року Міністерство цифрової трансформації презентувало новий освітній курс «Безбар’єрна грамотність». Серіал про основні принципи безбар’єрності на прикладі повсякденних життєвих ситуацій.


 Освітній серіал "Безбар’єрна грамотність" 

 Безбар’єрність – коли ми всі є невід’ємною частиною суспільства, в якому всім має бути комфортно незалежно від статі, віку, фізичних та інших відмінностей, де кожному забезпечені однакові права і можливості реалізації.

 В Дальницькому Будинку культури для відвідувачив є вільний доступ до мережі інтернет, за допомогою якого користувачі шукають потрібну інформацію.
Також працює інформаційний куток, основне призначення якого — полегшити комунікацію між адміністрацією та відвідувачами, надаючи їм актуальні оголошення, розклади  та інші важливі дані. 



 В Дальницькому БК з молоддю була проведена бесіда присвячена підвищенню обізнаності підлітків  про важливість безбар’єрності на сьогодні та формуванню толерантного ставлення до людей з інвалідністю.

Був проведен майстер-клас та рольові ігри, які допомогли учасникам зрозуміти бар’єри, з якими стикаються люди з інвалідністю, та навчитися ефективно взаємодіяти з ними.

 Такі заходи сприяють формуванню у молоді чуйності, милосердя, людяності, терпимості, взаємоповаги та небайдужості.





Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

«Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я

Три роки від початку повномасштабної агресивної війни

Концерт до Дня Державного прапора та 33-Ї річниці Незалежності України