«Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я
Війна — це марафон, дистанція якого нам невідома. Необхідно інвестувати ресурси у те, що допоможе його пройти з найменшими втратами.
Плекаємо індивідуальну та колективну стійкість. Це — основа Всеукраїнської програми ментального здоровʼя, ініційованої першою леді Оленою Зеленською.
Для України це за суттю велика соціальна трансформація, яку не можна відкладати на «післяперемоги».
Ціна нероблення — зависока.
Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» — ініціатива першої леді Олени Зеленської, спрямована на розбудову якісної системи надання послуг у сфері психосоціальної підтримки та розвиток культури піклування про ментальне здоров'я.
«Уже давно для всіх свідомих людей — принаймні у вільному світі — аксіомою є те, що людське життя важливе. Настав час зробити аксіомою й те, що важлива і його якість. А ментальне здоровʼя — основа цієї якості», — перша леді Олена Зеленська, ініціаторка Всеукраїнської програми ментального здоров'я.
Майже кожен другий у світі відчуває на собівплив війни, розвʼязаної Росією проти України.
Годі й говорити про те, якого впливу зазнає ментальне здоров'я українців. Десять років війни, з них два — повномасштабної, та ще й після ковіду.
Стрес та знервованість стали буденністю для майже 80% українців.
Не має бути метою заохотити кожного звертатися до фахівця. Але підхопити людину, відновити її власні ресурси справлятися, а ще краще — запобігти проблемам, є гідною метою для державної політики у сфері ментального здоровʼя.
Комунікаційна компанія
«Ти як?»
За даними експертів, більшість людей зможуть самостійно впоратися з пережитим, але якщо турбота про ментальне здоров'я стане щоденною звичкою.
І тут комунікаційна кампанія «Ти як?» — з аптечкою самодопомоги, новими навичками у новій реальності, для дітей та дорослих.
Бо пам'ятаємо: піклуємося про себе — маємо сили піклуватися про близьких.
А що якщо людина не справляється сама?
Прийняти людину вже готова перша лінія контакту. У медицині — це сімейний лікар. Це не означає, що він замінить вузького фахівця — психолога, психотерапевта. Але вміти розпізнати, що поколювання в серці — може це не до кардіолога, а сигнал: «Я більше не можу витримувати пережите». І підтримати. Це уже рятівне.
«Ти як?» разом з Міністерством охорони здоров'я.
Ще одна точка входу — Центри Життєстійкості, які розгортаються в громадах. Це простори взаємодії, діалогу, відновлення. Бо іноді люди потребують дуже простих речей — виговоритися, виплакатися і разом робити щось корисне.
«Ти як?» разом з Міністерством соціальної політики.
Плекання стійкості як нова царина знань у школі. Це має стати як правила дорожного руху — вміння розпізнавати та управляти своїми емоціями, і знати, якщо ти не окей, це також окей. Нові навички інтегруються у шкільну програму, відбувається навчання педагогів, також змінюється підхід до підготовки фахівців.
«Ти як?» разом з Міністерством освіти і науки.
Все це — єдиний ланцюг, у якому «Ти як?» разом також з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерством оборони, Міністерством у справах ветеранів, Міністерством молоді та спорту, Міністерством культури та інформаційної політики.
З кожним регіоном країни, бо послуга має бути там, де людина живе.
Це синергія, у якій — уряд, громадські організації, партнери: ВООЗ, USAID, UNICEF, Міжнародна організація з міграції, Міжнародний медичний корпус, Світовий банк, Лікарі без кордонів, ПРООН.
Кожен тут важливий, бо без нього не станеться цілого. Без навіть одного пазла не збереться картина.
«Ти як?» - провідник крізь складні часи
Всеукраїнська програма ментального здоров'я, яка впроваджується за ініціативою першої леді Олени Зеленської, стає провідником крізь складні часи.
Нам, українцям, добре знайома формула стійкості — непохитні цінності, соціальні зв’язки, активна дія, теплі стосунки.
Маємо вчитися по-новому будувати взаємодію. Бо тепер усі ми — люди із досвідом війни. І цей досвід дуже різний. Маємо бути дуже уважними та бережними одне до одного.
На сторінці «Продукти» ви знайдете посібники, відео, онлайн-ресурси, які допоможуть у піклуванні про ментальне здоров'я та плеканні стійкості.
Лінія Національної психологічної асоціації
Гаряча лінія кризової та юридичної підтримки ветеранів та членів їхніх родин Українського ветеранського фонду при Мінветеранів
Лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді»
Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації
ГО «Ла Страда-Україна»
Національна гаряча лінія для дітей та молоді ГО «Ла Страда-Україна»
Урядова «Гаряча лінія»
Гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та домашньому насильству
Лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine
Лінія емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ)
Гаряча лінія для дружин та матерів військовослужбовців ГО «Громадський рух «Жіноча сила України»
Гаряча лінія з питань ВІЛ/СНІД
БО «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»
Загальнонаціональна гаряча лінія з питань туберкульозу
БО «Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу»
Лінія психологічної підтримки для чоловіків, що реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, за підтримки уряду Великої Британії у співпраці з ГО «Інноваційні соціальні рішення»
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правничої допомоги в Україні
Всеукраїнська гаряча лінія з питань деменції «Незабутні»
Лінії ГО «Блакитний птах» для тих, хто пережив полон, незаконні затримання та тортури, їхніх родин та членів сімей зниклих безвісти осіб
Лінія підтримки від Veteran Hub для воїнів, їхніх близьких і коханих
Гаряча лінія Національної поліції України
Коментарі
Дописати коментар