211 років від дня народження Тараса Шевченка

 


 Щороку 9 березня українці по всьому світу святкують День народження Тараса Григоровича Шевченка – великого Кобзаря, видатного українського поета та художника. У свідомості кожного громадянина нашої держави Т.Г. Шевченко займає місце національного героя. Завдяки своєму життю та творчості великий митець надихав патріотів України до боротьби за правду, свободу та майбутнє нашої неньки України. В цей день урочисті заходи проводяться в кожній школі, кожному населеному пункті України та серед діаспори.

Як виникла ідея відзначати День народження Тараса Шевченка?

З біографією українського Кобзаря діти починають знайомитися з першого року шкільного життя, а вірші великого поета починають вивчати ще в дитячих садочках. Його творчість, його незламний дух, що проглядається в кожному рядку пронизаної стражданням та прагненням до свободи поезії, з самого дитинства зрощує в кожному українці справжнього громадянина та патріота своєї країни.

Дитячі роки

Тарас народився в родині українського кріпака, 9 березня 1814 року на території сучасної Черкаської області. Хлопчик дуже рано втратив матір, а пізніше з життя пішов і його батько. Проте завдяки своїм здібностям та наполегливості йому все-таки вдалося здобути грамоти у дяка. Коли йому виповнилось 14 років, хлопчина став прислуговувати в домі поміщика Енгельгардта, якому власне він і належав. Як власність свого пана Шевченко переїздить разом з ним до Петербурга.

Становлення юного митця

З ранніх років Тарас демонструє неабиякі здібності до малювання, тому отримає надзвичайну нагоду навчатися у Василя Ширяєва – художника, майстра петербурзького малярного цеху. Там він отримує можливість спілкуватися з представниками російської інтелігенції. Т.Г. Шевченко звертає на себе увагу великого художника Карла Брюллова та видатного поета Василя Жуковського, які докладають чималих зусиль, щоб звільнити талановитого українського парубка з кайданів кріпацтва.

Політичні погляди

Крім малювання Тарас Шевченко захоплювався поезією та сам став писати вірші та поеми. У 1840 році поет видав свою першу поетичну збірку зі звучною назвою «Кобзар».

В 40-х роках 19 століття Шевченко відвідував різні куточки України, але вже не як кріпак, а вільна людина. На кожному кроці він зустрічав несправедливість та страждання простого люду, що спонукало його стати на спротив російському імперіалізму.

У 1846 році Шевченко долучився до так званого «Кирило-Мефодіївського братства» – організації, що ставила собі за мету перемогти чинний режим та відродити українську визвольну боротьбу. На початку 50-х років члени братства зазнали масових арештів. І Шевченко не був виключенням. Його арештували та засудили до служби рядовим в одному з Оренбурзьких корпусів. Також великому митцю заборонили малювати та писати.

Звільнення Шевченко отримав аж через 10 років, проте йому заборонили проживати на рідній землі. Та не довго прожив Кобзар після заслання, 10 березня 1861 року його не стало.

Поетичний спадок

Тарас Шевченко вважається видатним класиком поезії, написаної українською мовою. Найзнаменитішими його творами є “І мертвим, і живим, і ненарожденним…”, «Заповіт» та «Гайдамаки». Вони відомі у всьому світі та перекладені на багато різних мов. У своїх віршах автор викривав несправедливість та гноблення простого українського народу з боку Російської імперії.

 Шевченко також належить до когорти відомих українських художників. Його пензлю належить декілька сотень художніх робіт, багато з них вважаються втраченими.

Тарас Григорович Шевченко уособлює собою літературного пророка української нації, а його твори є невід’ємною частиною розвитку патріотичного духу у громадян нашої країни.

 До Дня народження Тараса Григоровича Шевченко в Дальницькому Будинку культури молоді та дітям молодшего шкільного віку було запропоновано розгадати кросворд на тему " Життя та творчість Т.Г. Шевченка".  Діти оформили плакат віршами та ілюстраціями до творів Т.Г. Шевченка. Зобразивши неповторну красу української природи.

«Чарівна українська природа!
Широкі і безмежні лани, степові дороги,
що ген повелися від села до села,
тихий гай, садок вишневий коло хати,
кручі Дніпра-Славути, –
все так і просилось на полотно…»
           Тарас Шевченко

 Також в фоє Дальницького БК діяла книжкова виставка «Велич Тарасового слова» На виставці представлені книги, які допоможуть доторкнутися до поезії Кобзаря.





Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

«Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров'я

Три роки від початку повномасштабної агресивної війни