День Конституції України
28 червня цього року Україна відзначатиме 29-ту річницю прийняття Конституції – головного нормативно-правового акта держави, який закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, права та обов’язки громадян.
Ухвалення та введення в дію Верховною Радою України Основного закону 28 червня 1996 року стало важливим етапом утвердження державності.
Конституція України – головний нормативно-правовий акт держави, який закріплює основи суспільного ладу, державний устрій, систему, порядок утворення, принципи організації і діяльності державних органів, регулює відносини між державою та суспільством, гарантує права і свободи людини.
Конституція України – не лише ядро нашої національної правової системи України, а й наш моральний орієнтир. Для нас, українців, Конституція – це про права і свободи, про гідність і цінності, стійкість та нескореність.
Сьогодні, в умовах повномасштабної війни Росії проти України і численних злочинів окупантів, ми як ніколи розуміємо важливість цінностей, закладених у Конституції України, та необхідність їх захисту і збереження для майбутніх поколінь.
Сьогодні громадяни України, які чинять спротив російському вторгненню, захищають державу від окупанта, чим виконують конституційний обов’язок. Усі разом ми продовжуємо протистояти агресору, котрий зневажає юридичні норми, міжнародне право. За підтримки закордонних партнерів аближаємо нашу Перемогу, за якою має послідувати притягнення до відповідальності держави-терориста.
Новітній конституційний процес нерозривно пов’язаний із відновленням української державності. Творення Конституції розпочалося із ухваленням Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року.
З розпадом СРСР та ухваленням Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року національна законотворчість активізувалася.
Всеукраїнський референдум засвідчив підтримку проголошення незалежності України. Більшість країн світу визнали Україну суверенною державою. Робота над прийняттям Основного Закону незалежної України почалася в 1992-му і тривала майже 4 роки. Періодично її супроводжували гострі дискусії, зокрема, – довкола державних символів, державної мови, статусу Криму тощо. Вони, можна сказати, відобразили протистояння між тією частиною політичних сил, які тяжіли до радянського минулого, і тими, що прагнули утвердити і зміцнити незалежну державу.
28 червня 1996 року після безпрецедентного за тривалістю й напругою засідання, що увійшло в історію під назвою “Конституційна ніч”, Верховна Рада 315 голосами ухвалила Конституцію України.
Основні положення Конституції
Конституція України складається з преамбули та 15 розділів. У преамбулі підкреслюється, що Верховна Рада України ухвалює Конституцію – Основний Закон України від імені Українського народу – громадян України всіх національностей. Демократизм форм правління в Україні визначається, серед іншого тим, що державна влада здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Відповідні органи здійснюють повноваження у встановлених конституцією межах і відповідно до законів України.
Україна є соціальною державою.
Визначаючи спрямованість зовнішньополітичної діяльності держави, Конституція України робить наголос на забезпеченні національних інтересів та безпеки України шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства за загальновизнаними принципами й нормами міжнародного права.
У Конституції закріплено широкий спектр прав і свобод людини й громадянина, що охоплює всі без винятку права і свободи, які світова демократична спільнота вважає за відповідні гуманістичні стандарти у суспільному і державному житті. Визначено також конституційні органи України, їх статус і повноваження; територіальний устрій та органи місцевого самоврядування України.
Матеріали Українського інституту національної пам’яті до Дня
Конституції України
- ключові тези та історична довідка щодо української Конституції
- фотоальбом «Незалежність. Найкращий час» / «Independence. Prime
Time» (українською та англійською мовами):
- історичні каруселі:
Конституції Української революції (2024): https://t.me/uinp_gov/1826;
Батьки законотворчості та конституціоналізму: https://t.me/uinp_gov/493.
Освітньою платформою Національного Фестивалю “Код Нації” у співпраці з Кафедрою конституційного права України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого оголошено проведення Тестування на знання Конституції України, яке присвячене 29-й річниці прийняття Конституції нашої Держави. Усі охочі мають чудову можливість випробувати свою ерудицію та перевірити знання щодо фундаментальних принципів нашої Держави. Методичне забезпечення Тестування здійснюється Кафедрою конституційного права України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
Зареєструватись на Тестування можна на сайті події: https://law.kod-natsii.com/ з 18.06 по 18.07, скласти тестування з 10:00 28 червня по 28.07, а отримати Сертифікат знавця Конституції України одразу після складання тестування!
Детальніше про умови участі та Регламент на сайті: https://law.kod-natsii.com/
До Дня Конституції України в Дальницькому будинку культури організовано гра-квест «З Україною в серці». Діти закріпили знання про Україну, її символіку, свята та звичаї. Почули розповідь про історію створення Основного Закону держави, про державні символи, права і обов’язки українців, цікаві факти про Конституцію України. Діти активно відповідали на запитання, відгадували загадки та ребуси.
Також створили інформаційний колаж до Дня Конституції України та аплікацію: "Державні Символи - Прапор та Герб України".
Щиро вітаємо зі святом громадян України, всіх, хто живе з Україною в серці та вірить у неї.
І нехай будуть непорушними головні принципи Конституції – народовладдя, гуманізм та законність! Слава Україні! Героям слава!!!
Коментарі
Дописати коментар